Поділитись


Медіація

Медіація – це метод вирішення (чи запобігання) конфліктних ситуацій із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони змогли самостійно обрати той варіант вирішення, який відповідатиме їхнім інтересам і задовільнить їхні потреби.

Навіщо потрібний медіатор?

Нейтральна третя сторона (медіатор) у процедурі медіації має фундаментальне значення, адже вона сприяє проведенню переговорів між сторонами таким чином, щоб ті могли самостійно віднайти рішення і набули здатність домовлятися без сторонньої допомоги в подальшому. Медіатор організовує процес переговорів так, щоб допомогти виявити та проаналізувати справжні інтереси сторін, які, як показує практика, не є очевидними.

Види медіації:

Медіація може проходити в форматі як спільних (всі сторони + медіатор), так і окремих зустрічей (одна сторона + медіатор). За бажанням сторін на медіації можуть бути присутні юристи, родичі чи інші треті особи.

-фасилітаційна (класична) медіація [з двома і більше особами] (від 2 год)

Медіатор не висловлює своєї думки та свого бачення на ситуацію, а лиш професійно сприяє налагодженню конфлікту сторонами та досягнення взаємовигідного для кожного з них рішення.

-оціночна медіація (від 2 год)

Медіатор професійно оцінює ситуацію та надає (за потреби) свої рекомендації щодо вирішення конфлікту.

-медіація з однією стороною (від 1 год)

Проводиться у випадку, коли інша сторона не погоджується на медіацію. Поєднання оціночної та фасилітаційної моделі. Медіатор, як правило, готує до продуктивної розмови одну зі сторін, таким чином навчаючи сторону «ефективної ненасильницької комунікації».

-превентивна медіація (від 1 год)

Проводиться на стадії домовленостей, а не за наявності конфлікту. Наприклад, дошлюбна чи партнерська медіації.

*можливі різні поєднання

Вам потрібна медіація, якщо


-Ви вже намагалися домовитися самостійно, але це не дало очікуваних результатів;


-Ви впевнені, що можете домовитися без сторонньої допомоги, але досі чомусь так і не домовилися;-Ви зверталися за допомогою до третіх осіб (юрист/батьки/діти/сусіди/друзі), але ситуація так і не вирішилася;


-Ваш випадок здається безнадійним і взагалі «з ним/нею неможливо домовитися»;-Ситуація вже забрала стільки сил і енергії, що навіть не залишається й краплини надії на її гарне вирішення;


-Ви вже в процесі вирішення проблеми, але застрягли на одному місці і не бачите як ефективно рухатися далі;


-Ваш співрозмовник Вас слухає, але не чує;


-Ви не бажаєте витрачати купу коштів та часу на судову тяганину;


-Для Вас важливо не тільки вирішити цю ситуацію, а ще й зберегти гарні стосунки на майбутнє;


-Ви бажаєте запобігти конфліктам в майбутньому (при створенні бізнесу з партнером, при одруженні, чи при будь-яких домовленостях).

Якщо Вам відгукнулася, хоч одна з цих причин, Ви потребуєте медіатора.

Чи є сенс розпочинати медіацію, коли вже розпочато судову процедуру?

Безперечно, так. Результат розгляду справи у суді зазвичай важко передбачити, а сама процедура судового розгляду залишається поза контролем сторін. До того ж відомо, що відсоток виконання судового рішення в Україні є менше 10% (хтось вважає, що менше 30%, але то залежить від галузі права). На противагу цьому, відсоток виконання медіаційних угод становить близько 80%. Це пов’язано з тим, що люди значно охочіше будуть виконувати ті рішення, які вони прописали собі самостійно, ніж ті, які були прописані для них кимось іншим.

Основні переваги медіації:

ü -  Економія часу та коштів

У порівнянні з судовою процедурою вирішення спору шляхом медіації може значно заощадити час та кошти.

ü  - Приватність та конфіденційність

Конфіденційнійсть – один з основних принципів медіації, який дозволяє вам вирішити конфлікт приватно та з гідністю.

ü -  Виграшне рішення для обох сторін

У процесі медіації не існує переможця та переможеного. Мета медіації – знайти рішення, яке задовільнить всі сторони.

ü  - Висока ймовірність виконання домовленостей

Сторони, які самостійно досягли згоди і виробили рішення спільно, на основі власних потреб, більше вмотивовані виконувати досягнуті домовленості порівняно з рішенням, прийнятим за них третьою стороною (наприклад, суддею).

ü  - Покращення стосунків

Медіацію часто називають процесом «зцілення», адже вона надає можливість сторонам відверто і безпосередньо поспілкуватися про те, що їх турбує, і узгодити подальшу взаємодію.

ü  - Неформальність процесу

Медіація приділяє увагу не тільки фактам, а ще й емоціям, потребам та реальним інтересам, що дозволяє знизити емоційну напругу між сторонами, яка виникла внаслідок конфлікту. Це дозволяє учасникам «розкритися» та віднайти найкращий (часто нестандартний) варіант вирішення.

 

Основні принципи медіації:

 

-добровільність участі;

Медіація – це добровільний процес для кожного, включаючи медіатора.

-конфіденційність процесу;

Усе, що відбувається під час процесу медіації має конфіденційний характер. Те, що сторона повідомила медіатору на індивідуальній зустрічі, може бути сказано іншій стороні лише з дозволу першої.

-нейтральність медіатора;

Медіатор має неупереджене ставлення до будь-якої зі сторін. Думка кожної зі сторін однаково важлива для медіатора.

 

Що ви отримаєте по завершенню медіації?

1. Покращення стосунків

Навіть, якщо ви і не вийдете після медіації друзями, то точно не залишитеся ворогами. Тому, якщо для Вас важливі стосунки, медіація – це саме те, що Вам потрібно.

2. Медіаційну угоду за результатами медіації (за бажанням)

Всі ваші домовленості будуть зафіксовані в письмовому вигляді, що може мати силу цивільно-правового договору за умови його відповідного посвідчення. У разі необхідності, з угодою, укладеною після завершення медіації, сторони можуть:

·     звернутися до нотаріуса, аби нотаріально посвідчити досягнуті домовленості;

·    звернутися до суду для укладення мирової угоди;

·    укласти договір, підписаний уповноваженими особами сторін і посвідчений ними у належному порядку.

 

 

 

Поділитись