Поділитись


Що робити з ЕМОЦІЯМИ?

     Емоції займають важливе місце в нашому житті. Вони присутні у наших спогадах, щоденному спілкуванні та мистецтві. Часто ми не знаємо, як з ними впоратися: тримати все у собі чи розповісти близьким; не думати про те, що сталось, чи залишитись з думками наодинці; заїсти переживання солодощами чи розплакатись?

 

     Пропонуємо вам кілька правил, які допоможуть краще зрозуміти свої емоції та підкажуть як з ними впоратись:

 

1. Не буває хороших чи поганих емоцій: усі наші емоції мають право на існування

Саме так. Не важливо, ви відчуваєте радість, сум, злість чи заздрість. Це є нормальним переживанням. Більше того, усі люди відчувають такі ж самі емоції, як і Ви. І саме визнання своїх емоцій допоможе їх прийняти. Прийняття подібно до того, як просто дозволити чомусь бути. Ідеальне прийняття передбачає відсутність оцінки, контролю та страху.

 

2. Засудження, уникнення чи подавляння своїх або чужих емоцій не допоможе з ними впоратись!

Замість того, щоб критикувати себе чи близьку вам людину за прояв злості краще запитайте у себе: "Чому я злюсь?" або "Що тебе так розлютило?". Відповідь на це питання допоможе конструктивно вирішити конфліктну ситуацію.

 

3. Приймати болючі емоції - це важливе вміння ...

Болючі емоції - це також частина нашого життєвого досвіду, тому в ситуаціях коли ми відчуваємо відчай, сум, страх чи гнів, важливо дати місце та час цим емоціям, а не намагатись чимскоріш від них позбутись. Кожна емоція є реакцією на ситуацію і має свою причину. Важливо досліджувати причини виникнення переживань. Це сприяє кращому розумінню себе.)

 

4. Якщо ви злитесь, то це не означає, що ви зла людина)

Іноді люди ідентифікують себе з емоцією, яку часто переживають замість того, щоб дослідити контекст у якому вона виникає. Наступного разу коли вам захочеться подумати, що ви надто сумна людина, краще запитайте себе: "Чому я відчуваю сум в цій ситуації?", "Що змусило мене засумувати?".

 

5. Я не знаю, що я відчуваю(

Часом ми не можемо зрозуміти своїх емоцій, тому варто звернути увагу на відчуття у тілі. Ми часто можемо навіть фізично відчувати свої переживання, наприклад, туга та зневіра «відчуваються» у грудях, страх - у животі, а почуття образи – у горлі.

 

6. Схвалюйте емоції інших

У буденному спілкуванні часто звучать фрази на кшталт не злись, не сумуй, заспокійся, не плач, які є дуже звичними для нас і першими спадають на думку, коли мова йде про вгамування емоцій інших людей. Але коли людина переповнена емоцією, то дуже складно припинити відчувати. У такі моменти краще приєднатись до переживання та розділити його: "Це справді дуже сумно", "Я розумію, чому ти так почуваєшся" або "Твій сум цілком нормальний"


"Дозволяйте своїм ЕМОЦІЯМ просто Бути!"

 

Автор: Олена Вонс — практичний психолог, кандидат у психотерапевти за методом символдрама та психоаналіз. Психотерапевт центру «Верде»

Поділитись