Поділитись


Ірвін Ялом «Лист молодому психотерапевту»

   «Дорогий колего, дорогий друг, Ви тільки розпочинате свою кар'єру. Для мене це вже не перший рік практики, і моїм пацієнтам сниться, як покривається павутиною мій капелюх, залишений у кабінеті. Час йде. Час не чекає. Тому я хотів би поділитись своїми знаннями якомога швидше. Навіть якщо все, що я можу Вам порекомендувати,  це «дозрівати у своєму темпі, серйозно та спокійно», не очікуючи ззовні «відповідей, які можуть народитись лише з Вашого потаємного почуття, в час глибокого зосередження», як писав Рільке у «Листах до молодого поета, які я так люблю».

   Наша робота  допомогти пацієнту поступово розкритись: перед нами, але перш за все перед самим собою. Діагноз звужує поле зору та заважає бачити людину. Намагаючись знайти універсальний підхід, який підійде для усіх, ми опускаємо з вигляду творчість та індивідуальність, забуваємо про те, що психотерапія  не тільки лікування, а й пригода.

  Пам'ятайте, що секрет успіху не лише в тому, щоб розгадати загадки життя, скільки в тому, щоб створити міцні стосунки з тими, хто сидить у кріслі перед нами. Ці стосунки і стануть справжнім засобом для зцілення. Так, саме так! Я переконаний, що стосунки з іншими людьми впливають на людину ні крапельки не менше, ніж його власні внутрішні імпульси, відкриті Фройдом.

   Встановіть контакт  і Ви побачите, як пацієнт помічає свої труднощі, тривоги, подавлені заборони і нереалізований внутрішній потенціал. Не надавайте занадто великого значення минулому пацієнта: «тут і зараз» мають у довірливих стосунках не менше значення. У будь-якому випадку він заново відіграє з Вами те, що його колись вразило. В цих стосунках все обов'язково випливе: і наявні проблеми, і глибоко приховані травми…

   Не впускайте з уваги ціль: усунення симптомів, полегшення страждань пацієнта, з одного боку, та його особистісний розвиток, значні зміни у характері, в поглядах на самого себе та оточення  з іншого. Заради цієї цілі дотримуйтесь рамок, притримуйтесь правил, які Ви встановите у роботі з ним, але не зациклюйтесь на теорії.

  Скажіть «ні» формальностям!» Кожне життя унікальне, і терапії необхідний особливий підхід до кожного пацієнта.

   Багато хто писав про те, що в ході терапії варто уникати надмірної довірливості. Однак, з досвіду я знаю, що коли терапевт відкрито відповідає на особисті питання, які пацієнт захоче йому задати, це дозволяє значно просунутись у терапії. Пам'ятайте про етику нашої професії: ніколи не вступайте у інтимні стосунки з пацієнтом. В іншому, ні від чого не відмовляйтесь.

  Спостерігайте: як пацієнт поводить себе, заходячи у кабінет, які зауваження робить з приводу атмосфери, чи Вашої зовнішності, гонорару.

   Відповідайте йому: розкажіть, як Ви ставитесь до його заміток і до того, що він робить, дайте йому уявлення про те, які реакції він викликає своїми словами та діями. Навіщо? Сенс ось у чому: так Ви покажете пацієнту образ його самого, відмінний від того, який у нього склався (чи не склався); Ви допоможете йому обережно зазирнути за те дзеркало, в яке він вже давно впирається.

   Прислухайтесь до снів пацієнта: беріть від них все що тільки можливо, збирайте їх. Це безцінне джерело для дослідження творчого потенціалу, фантазії, поезії людини. Розставляйте акценти: в кінці сесії запитайте пацієнта, що він пережив, що трапилось протягом останнього часу, на його думку.

   Працюйте! Дуже корисно робити замітки в процесі сесії  теми розмови, враження, моменти сумнівів, а також перечитувати їх напередодні наступної зустрічі. Зробіть паузу між пацієнтами, щоб підготуватись до наступного прийому. Я би рекомендував мінімум 10 хвилин перерви. Ви не робот. Не сковуйте себе, не піддавайтесь спокусі заробити більше, не розпорошуйтесь. Емпатія  Ваше покликання, Ви не маєте права відноситись до цього недбало. Не виснажуйте своїх сил. Не доводьте себе до знемоги.

   Регулярно проходьте курс психотерапії, щоб відновити свої внутрішні ресурси, а також не забувайте про їжу для розуму та душі, дорогий колего.

   Живопис, скульптура, музика, філософія, поезія… Добрі усі засоби, особливо ті, які розширюють Ваш горизонт, збагачують знання, відкривають перед Вами глибини людської психіки, в яких приховуються незліченні можливості зцілення.

Тому що ми  хранителі таємниць. А таємниці спроможні завдавати болю.

Щиро Ваш»

Автор: Ірвін Ялом  американський психологпсихотерапевт, доктор медичних наук, професор психіатрії Стенфордського університету, популярний автор творів із психології та психотерапії.

Переклад: Соломія Толочко  практичний психолог центру "Верде", кандидат у психотерапевти за методом психоаналіз


Поділитись