Поділитись


Літературно-терапевтична група — щось новеньке!

  Про дієвість класичної групової терапії відомо багато і безліч людей переконались у цьому. А от про поєднання літератури і терапевтичної групи значно менше інформації. То що ж це?

 

 Спочатку погоримо про звичайну групову терапію. Отже, група — це місце, де можна у невимушений атмосфері в форматі вільної дискусії висловлювати будь-які думки, ідеї, виражати емоції і почуття, мріяти і фантазувати. Також це місце, де учасники в режимі реального часу будують свої стосунки з іншими учасниками, такий собі світ в мініатюрі.

 

  Реакції людей в групі природні і схожі на реакції людей в соціумі, однак на відміну від нього, група - це безпечний простір, який створюється завдяки правилам і ролі психотерапевта.

 

  Ефективна системи зворотнього зв'язку дозволяє більш адекватно і глибше дослідити і зрозуміти себе, побачити власні типові установки, емоційні та поведінкові стереотипи, які проявляються в міжособистісній взаємодії, і змінити їх в атмосфері доброзичливості та взаємного прийняття.

 

  Щодо літератури, то в психотерапії лікування книгою відоме як бібліотерапія.

 

  Науковці дослідили, що саме по собі читання здійснює позитивний вплив на пізнавальні процеси людини. Відомо, що читання підвищує рівень емпатії, здатність концентрувати увагу і покращує пам'ять. У людей, які читають мозок працює інтенсивніше.

 

  Є дані, що читання зменшує рівень стресу та покращує настрій. Дослідження 2009 року показало, що всього за шість хвилин читання знижує рівень стресу на 68%. Цього часу було достатньо, щоб розслабити м'язи і нормалізувати частоту серцевих скорочень.

 

 Також відомо, що читання може бути способом пережити минулий досвід і отримати нову перспективу. Більш глибинний аналіз книги дозволяє віднайти нові змісти, побачити не помічене раніше і переосмислити своє сприйняття тексту. Читач може за аналогією переносити цей тип аналізу на власне життя і тренувати саморефлексію.

 

 Читач зазвичай акцентує свою увагу в книзі саме на тому, що резонує з його внутрішнім світом. Аналіз цього дозволяє досягти терапевтичного ефекту.

 

  Цікавим є використання бібліотерапії в груповій роботі. Це чимось нагадує літературний клуб, але на відміну від нього, терапевтична група використовує книгу і групову динаміку з  терапевтичною метою.

 

 Отже, літературно-терапевтична група — це цікавий інструмент психотерапії, який дозволить пережити унікальний терапевтичний досвід. Звісно, він підійде перш за все  тим, хто любить читати. Також це буде цікаво для тих, хто тільки прагне отримати всі переваги літератури. Це чудова можливість мати ту зовнішню рамку, яка допоможе більше читати.


 Автор: Оксана Стадник - психолог, філолог. Психолог-консультант у психотерапевтичному центрі “Верде”, кандидат у психотерапевти за методом психоаналіз. Ведуча «Літературно-терапевтичної групи»

 

 P.S. Нагадуємо, що у Терапевтичному центрі Верде триває набір у “Літературно-терапевтичну групу booktalk” (з аналітичним спрямуванням). Група збирається щосуботи о 15:00.

Для участі реєструйтесь за  Посиланням

Поділитись