Поділитись


Темна сторона психотерапії

«Одного разу десь в інтеренеті я натрапив на байку про одного професора психологічного факультету, який першу лекцію у першокурсників розпочинав із попередження: "В міру того, як ви будете просуватися у психології, всі ваші сім'ї та стосунки розпадуться, друзі відваляться, а коло спілкування повністю зміниться".

Говорити про це не дуже приємно, але мій багатолітній досвід спосережень за психологами та клієнтами доводить, що це, по суті, чиста правда. Я особисто спостерігав це все десятки разів, враховуючи і власний досвід. Чим більше у людини років терапії, тим менше її цікавлять і влаштовують форми спілкування, основою яких є проекція, пасивна агресія і маніпуляція. І тим морально важче людині будувати стосунки з людьми, які звикли до таких форм.

Отож, декілька слів про те, чого варто очікувати людині, яка вперше прийшла у довготривалу психотерапію:

1. Найперше приходить глибоке розчарування в тому, на якій поверхневій невторичній основі будувалися практично всі дружні та сімейні стосунки (і не тільки ваші). В міру перебудування життя, минуле викликатиме відчуття легкого жаху, змішаного з ніяковістю.

2. При перших же намаганнях заявити про свої потреби і вибувати власні кордони в сім'ї, деякі найближчі люди будуть впадати в злість: «Диви, який розумний став».

3. Намагання поговорити з друзями і близькими більш чесно, без звичної побутової брехні призведе до того, що вони один за одним почнуть відвалюватися і пропадатимуть з горизонту. Найраниміші смертельно образяться, заблокують вас і вважимуть своїм ворогом.

4. Якщо ви у стосунках, і при цьому ваш партнер ніколи не був у терапії й відмовляється на неї йти, є дуже велика ймовірність, що протягом 1-3 років ваші стосунки закінчаться. І вам буде набагато важче знайти нового партнера - весь час вам буде щось не подобатися.

5. Велика ймовірність, що ви виявите, що все життя займалися неулюбленою справою і вирішите змінити професію або, як мінімум, місце роботи. Від вашого звичного образу життя не залишиться нічого.

6. З цього часу ваше життя наповниться зовсім іншим змістом і людьми, і ви станете набагато щасливішими»

Автор: Андрій Юдін

Переклад: Віра Карпінська

Начало формы

 

Поділитись