Поділитись


Вплив ФЕСТИВАЛІВ на психологічне благополуччя

Чи бачили ви щасливі очі людей, що повертаються з фестивалів? Чи задавались питанням, що ж особливого там трапляється, що вони готові знову і знову туди повертатися?


Дослідники вважають, що активна участь у музичних практиках забезпечує середовище для самовираження, покращення настрою та самоідентифікації. Завдяки музиці розвивається відчуття приналежності та перебування на своєму місці, а також вона допомагає відчути себе прийнятим, цінним й потрібним. 


Музичні фестивалі пропонують унікальні можливості для взаємодії з музикою, що є більш активною, ніж в інших умовах. Також вони забезпечують дух свята, що передбачає переживання радості й товариськості. 


Досвід учасників, отриманий на музичних фестивалях, можна поділити на наступні категорії: музичний, фестивальний, соціальний та сепараційний. 


Музичний досвід


Фестиваль -  це про святкування “чогось”, у даному випадку центральним об’єктом є музика. Спільний досвід споглядання живого виконання додає особливий вимір, якого немає під час прослуховування запису чи навіть відвідування концерту. Учасники повідомляють про почуття зв’язку та залученості не тільки з іншими фестивальниками, а й з виконавцями. Саме це пробуджує відчуття єднання та приналежності.


Замість того, щоб бути пасивними споживачами музики, учасники відчувають, що відіграють центральну роль у музичному досвіді, що перетворює його на більш персоналізовані та незабутні переживання.


Контекст музичного фестивалю дає можливість усім учасникам зайнятись неструктурованим та неформальним навчання музики, що надихає їх на створення чогось новой або творчого. Таким чином, цей досвід сприяє відчуттю мети в житті, а також зміцненню їх ідентичності й самоприйняття.


Фестивальний досвід


Велика кількість осіб повідомляють про атмосферу й досвід, де музика є лишень одним інгридієнтом. Передчуття і підготовка сприяють поступовому наростанню збудження, а після завершення фестивалю цикл розпочинається знову, з очікуванням наступного фестивалю. Учасники відчували настільки велике задоволення від участі у фестивалі, що намагались постійно повернутись до повторення цього досвіду. 


Науковці вважають, що фестивальний досвід підсилює природну здатність музики викликати емоційні переживання та впливати на настрій. Усе це підсилює суб’єктивне відчуття благополуччя й щастя. 


Однак, фестивальний досвід впливає не тільки на відчуття благополуччя, а й на те, як людина визначає себе. Він стає емоційною основою, в якій люди конструюють свою ідентичність. Адже музика стає засобом для дослідження, визначення та відзначення нашого почуття “Я”, більш повного переживання себе, а також засобом передачі цінностей, ставлення та думки іншим.


У деяких випадках позитивний емоційний вплив фестивалю дозволив учасникам по-іншому дивитись на життя або стати більш відкритими для отримання позитивний меседжів про життя, що призвело до особистого зростання. 


Соціальний досвід


Музика є потужним засобом створення почуття приналежності та соціальної інтеграції, яка включає міру, в якій люди відчувають, що мають щось спільне з іншими, які складають їхню соціальну реальність. Цей елемент особливо важливий для молоді. 


Незважаючи на те, що оточуючі люди не обов’язково є частиною соціальної реальності в будь-який інший час, на період фестивалю створюється можливість побудувати нову соціальну реальність. Спільні смаки в музиці побуджують до більш позитивного сприймання та бажання подружитись.  


Соціальне прийняття дає сприятливий погляд на людську природу та відчуття комфорту поруч з іншими. Для деяких учасників міжособистісні стосунки, що розвивались та поглиблювались у контексті фестивального досвіду, не лише сприяли їхньому суспільному благополуччю, а й створювали можливості для особистого зростання. 


Сепараційний досвід


Можливість вирватись у нове та відмінне середовище є важливою стороною музичного фестивалю для багатьох учасників. Новий соціальний контекст, у якому відсутні очікування й щоденна рутина, дозволяє замислитись та переоцінити власне саморозуміння та самоприйняття. Для деяких учасників фестиваль дає можливість та безпечний простір для випробування та дослідження нових аспектів своєї ідентичності, що породжує особистісне зростання. 


Отож, музичний досвід дає спільну основу, на якій будується соціальний та фестивальний досвід. Це сприяє відчуттю єднання між учасниками, між аудиторією та виконавцями, та між тими, хто святкує та об'єктом святкування. Досвід сепарації  відокремлює фестиваль від повсякденного життя. Це викликає відчуття відключення, яке спонукає відвідувачів фестивалів замислитись над їхнім життям та розумінням себе. Вкупі ці чотири фактори мають потенціал позитивного впливу на психологічний, соціальний та суб'єктивний добробут.


Джерело: Packer J., Ballantyne J. (2010). The impact of music festival attendance on young people`s psychological and social well-being. Psychology of music 39 (2), 164-181/

Переклад: Соломія Бжезінська - практичний психолог у психодинамічному напрямку психотерапевтичного центру "Верде"

Поділитись