Поділитись


Спільна подорож — психотерапія очима Карла Густава Юнга

Психотерапія  тривалий, напружений та дуже інтимний процес. Вона багато вимагає як від терапевта, так і від клієнта: відваги, сил, терпіння і здатності переборювати розчарування. Але, мабуть, головне, чого вимагає психотерапія    це віри обох сторін в те, що вони зможуть побудувати щось разом, побудувати альянс, який витримає всі труднощі психоаналітичного процесу.


Карл Юнг бачив альянс терапевта та клієнта (або аналітика й аналізанта) як найважливіший елемент терапії: саме він є джерелом ефективності аналізу, і саме він є результатом, на який   свідомо чи несвідомо    розраховують обидві сторони.

 

Опираючись на вирішальну важливість стосунків в житті людини, Юнг був першим, хто змінив звичну парадигму психоаналізу  замість розташування клієнта на кушетці, він сідав з ним навпроти, віч-на-віч, передбачаючи рівність та співучасть аналітика й аналізанта в процесі терапії.

 

Психоаналітик для Юнга не був «просвітленішим», компетентнішим, мудрішим, чи здоровішим за свого аналізанта  натомість він був в тій же мірі божевільним. Обидва ішли в світ несвідомого аналізанта  з однаково нульовим про нього уявленням. Аналітик мав перевагу знання про загальні тенденції людської психіки, а аналізант був єдиною на світі людиною, яка знала, що насправді відбувається в її душі.

 

Рівність в стосунках була основною запорукою їх успішності для Юнга  бо рівність передбачає любов, а не владу. Якщо будь-яка з сторін «вища»«краща»«мудріша»  альянс неможливий, можливі лиш відносини підпорядкування – які є буквальним антидотом до любові  єдиного, що може по-справжньому допомогти людині в її психічних стражданнях.

 

«Де править любов, немає волі до влади, а де править влада    бракує любові»

 

Так, як і всі решту стосунки, психоналітичний альянс  відносини взаємності. Не лише аналізант щось отримує в терапії: аналітик проходить її разом із ним. Мова йде зовсім не про гроші  оплачується не стосунок, а час і простір. Стосунок аналітика і аналізанта не може бути монетизований, бо кожен терапевтичний альянс унікальний  і кожен будується на тому, що двом людям  не байдуже. Кошти клієнта не можуть купити почуттів терапевта, як і знання чи компетентність терапевта не можуть купити почуттів клієнта.

 

«Зустріч двох людей подібна на контакт хімічних елементів    якщо відбулася будь-яка реакція, змінюються обидва»

 

Юнгіанський психоаналіз в першу чергу базується не на техніці, не на методології, а на базовій, природній людській здатності будувати стосунки  а тільки в стосунках можливий психічний розвиток. І розвиток аналітика відбувається в першу чергу не в роботі з книжками і думками мислителів минулого, а в стосунках з його аналізантами.

 

Психічне страждання не залишає нам вибору  горе, сум, образа, самоненависть, сором, відчуття неповноцінності не можуть бути виправлені хірургічно чи медикаментозно. Ми не можемо вирізати почуття, і не можемо їх пришити. Все, що залишається   це довга, відверта та рівна розмова.

 

Автор: Тарас Новицький  практичний психолог у психодинамічному методі психотерапевтичного центру «Верде»

 

Якщо Вам цікаво більше довідатись про ідеї аналітичного психолога К.Г. Юнга, заповнюйте реєстраційну форму та приходьте на одну із лекцій 

Реєстраційна Форма

Поділитись