Поділитись


Ми - це Я + Я

"Ми посміхнулись, в нас з'явився перший зубчик, ми смачно поїли, нам завтра в садок!" - мило звучить, правда?А "ми готуємося до вступу, в нас попереду 4 ЗНО, ми одружуємось", - з вуст мами це якось вже не дуже...Злиття мами та дитини - природний процес відразу після народження. Хтось називає його симбіозом, інші - четвертим триместром вагітності.Такий стан дуже важливий для дитини. Він допомагає їй м'яко перейти з "раю маминої утроби" до реального світу.Але інколи, з ініціативи мами, цей процес затягується.А що тут такого? "Ми" - прекрасний займенник, скажуть супер-мами.Займенник справді прекрасний. Але інколи в ньому губиться Я. І, часто, Я дитини.Якщо МИ це МИ, то в нас ОДНАКОВІ інтереси, смаки й вподобання. Дитина - це продовження мене. Вона має любити те, що я, насолоджуватися тим самим. Бо дитина це я.

Як має почувати себе дитина?Ось інша крайність: мама губить себе і чує тільки дитину. Весь її світ починає крутитися навколо неї: навчання, гуртки, захцянки-забаганки.

А як по-іншому? Яжемати...Таку маму, на жаль, чекає гірке розчарування в майбутньому.

Не буде дитина віддячувати їй тим же. Бо не вміє, бо не навчили..

Діти цінують батьків, якими можуть пишатися.В гештальт-терапії таке явище називається конфлюенція.В людини, що мала таке минуле чи має актуальне теперішнє, виникають складнощі в розпізнаванні себе та інших.Вона потребує постійного прийняття, схвалення іншими, не висловлює своїх почуттів, тому що боїться можливого конфлікту.Плутає себе з іншими, не в змозі розрізнити власні почуття і думки.Така людина думає, що вона в контакті з кимось, а насправді контакту немає, бо немає границі.При патологічному злитті індивідуум чіпляється за те, чого вже не існує. Злиття - це деяка ілюзія, що базується на відмові від відмінностей і несхожості. Навіть в дуже близьких відносинах шлюбу контакт підтримується відчуттями і єдності, і відмінності.

Подружжя, які живуть в нездоровому злиття, не вступають в особистий контакт.Конфлюенція є цілком виправдана між мамою і новонародженою дитиною. Це допомагає мамі чути свою дитину: її потреби розпізнаються по найменшому відтінку плачу.Виростаючи, інколи ми маємо потребу в тимчасовому злитті (конфлюенціі) з іншими людьми, і це дає нам відчуття захищеності й тепла.Хороший секс - тимчасова і цілком виправдана конфлюенція.Але якщо людина постійно перебуває в конфлюенції з іншими, тоді контакту з іншим, зі світом немає.Здоровий шлюб заснований на надійному прийнятті іншого партнера. Це прийняття є гнучким, розбіжності обговорюються і кожен з подружжя відповідальний за власний вибір.У злитті зі своїми дітьми перебувають батьки, які розглядають дітей як продовження себе. Їхні діти повинні любити те, що люблять вони, продовжувати їх справу, жити по їх правилам - відмінності не вітаються і не приймаються. Якщо діти відмовляються підтримувати злиття (що дуже важко), то батьки відмовляють їм в увазі.Досить часто неслухняної дитини такі батьки приводять «на виправлення» до психотерапевта.

Але хто саме, на Вашу думку потребує "виправлення"? 


Автор статті - Ірина Холод – психолог, дитячо-юнацький психотерапевт, гештальт-терапевт впроцесі сертифікації, арт-терапевт, спеціаліст з пісочної терапії та асоціативних метафоричних карт. Психотерапевт психотерапевтичного центру "Верде".

Поділитись