Поділитись


В допомогу близьким

Часто чую від людей з депресією “Мене не розуміють мої близькі”, “Як мені їм пояснити, що мені не сила встати з ліжка?”. Справді важко зрозуміти людину, котра без видимих на те причин перестає займатись звичною для себе діяльністю, відмовляється від активної участі в житті сім’ї, постійно безпідставно звинувачує саму себе, а з її обличчя не зникає страждальницький вираз. Виникає природнє бажання підбадьорити чи присоромити за “лінивство”, а згодом і відмахнутись (відгородитись) від переживань близької нам людини. Налагодити комунікацію з людьми в депресії зазвичай доволі складно, їхньої енергії бракує для підтримання цікавості до будь-чого, до будь-якої активності, в тому числі і до розмови з вами. Виникає відчуття, що близька вам людина відсторонена, замкнена у власних переживаннях, що до неї неможливо достукатись, що вона вас не чує. Це й справді так. Для людей з депресією не лише навколишній світ стає нецікавим, прісним, безбарвним, вони втрачають також цікавість до самих себе, часто переживаючи гнітючу порожнечу в середині себе. Роздратування, почуття безпорадності виникатимуть у вас, коли ваші спроби допомогти не матимуть бажаних результатів. Ви можете відчувати навіть провину за те, що самі маєте бажання тішитися життю, що зберегли здатність радіти.
Найперше варто пам’ятати, що депресія – це хвороба, а не лінь чи душевна слабкість. Підбадьорювання та спонукання до активності можуть мати зворотній до очікуваного ефект. Якщо ви помітили, що у вашого родича чи близької вам людини постійно пригнічений настрій, він часто висловлює думки про власну провину та нікчемність, напряму чи завуальовано говорить про суїцидальні наміри, безпричинно тривожиться, це дає вам підстави запідозрити розвиток депресії. Ви не можете змусити близьку вам людину скористатись вашою допомогою і підтримкою, проте ви можете створити атмосферу прийняття, турботи і розуміння. З одного боку, ті, хто страждають від депресії, потребують розуміння, чуйного до себе ставлення, а з іншого - постійні прояви турботи, підвищена до них увага з боку близьких можуть посилити характерне для цього захворювання почуття провини. Тому важливо знаходити слова, що свідчитимуть про їх важливість, цінність, про вашу до них любов. Попри все.
Отже, пам’ятайте про те, що депресія – це хвороба, її можна і слід лікувати.

Якщо близька вам людина страждає від депресії ви можете:

І наостанок, у турботах про близьку вам людину не забувайте найперше дбати про себе, про власний фізичний та емоційний стан.

Поділитись